Medycyna indyjska

Ajurweda jest nauką o zdrowiu, która wywodzi  się z Indii. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje Ajurwedę za najstarszy system opieki zdrowotnej. Słowo Ajurweda w sanskrycie oznacza naukę o życiu („ayur” oznacza życie, a „veda” to wiedza ) Mądrość Ajurwedy została spisana ponad 5 000 lat temu. Opisane są tam żywioły ziemi, wody, ognia, powietrza i przestrzeni.  Ich wzajemne relacje maja wpływ na równowagę i homeostazę  organizmu. Sekretem dobrego zdrowia jest życie w zgodzie z prawami natury. Zajmuje się tym medycyna alternatywna – naturopatia, homeopatia, aromaterapia. Wiem, kilka osób powie, że są to banały, ale życie zaczyna się od banałów i później się komplikuje, niektóre osoby traktują to jak zadanie do wykonania, a inne jako katastrofę. Reakcje takie mają wpływ na nasze emocję -> zdrowie lub chorobę.

Medycyna ajurwedyjska obejmuje następujące działy :choroby wewnętrzne, chirurgia ogólna, pediatria i położnictwo,prokreacja, laryngologia, toksykologia, psychiatria, geriatria i długowieczność.

Szybkie tempo życia  ma wpływ na  nasze emocje, fizyczne przejawy tych emocji posadowione są w ciele, nazwane dalej… chorobą.  Ajurweda uczy nas zapobiegania, czyli profilaktyki na najwyższym poziomie i usuwania choroby w sposób naturalny, zanim sięgniemy po leki, które maja działania uboczne i wyniszczające. Czasem oczywiście ratują nam życie, ale często je nadużywamy, lub za szybko i chętnie po nie sięgamy!!! Ajurweda to indywidualne podejście do organizmu, ponieważ każdy jest inny i  żyje w innym środowisku.

Za nim zaczniemy o chorobach zastanówmy sie co to jest zdrowie? Wg WHO –  Światowej Organizacji Zdrowia

Zdrowie jest pojęciem pozytywnym, obejmującym zasoby osobiste i społeczne oraz możliwości fizyczne, a nie tylko brakiem-obiektywnie istniejącej-choroby, czy niepełnosprawności.” Składowe to: zdrowie fizyczne (prawidłowe funkcjonowanie organizmu i  jego narządów), zdrowie psychiczne, emocjonalne (umiejętność radzenia sobie ze stresem ), zdrowie społeczne ( zdolność do nawiązywania i rozwijania prawidłowych relacji ), zdrowie duchowe ( związane z wierzeniami i praktykami religijnymi lub zbiór zasad, zachowań i sposobów osiągania wewnętrznej równowagi) ”

www_ikona

Nasze serwisy