4 poziomy dbałości o zdrowie

Ajurweda to 4 poziomy dbałości o swoje zdrowie, profilaktykę i leczenie.

 1. Rozwój świadomości, poznanie swojego ciała i psychiki
 2. Poprawianie jakości życia i zmiana stylu życia ( zmiany to oddech, czystość, przepływ energii i witalność)
 3. Zapobieganie powstawania chorób
 4. Leczenie chorób

Rozwój świadomości

Człowiek rozwija się fizycznie od momentu urodzenia wraz ze swoją świadomością. Wpływ na rozwój i kształtowanie dziecka od  pierwszego dnia mają rodzice, rodzina ( tzn babcie ciocie, wujkowie …) przedszkolanki, nauczyciele i całe środowisko, w jakim dojrzewa dziecko i dalej dorosły człowiek.  „Wolny” młody człowiek, niczym nie skrępowany,  za nim dorośnie, ma szansę na swój osobisty wpływ na kształtowanie swojej świadomości. Jest to jednak zależne od wysiłku i  trudu jaki wkłada w swój samorozwój i samodzielne myślenie, dedukcje itd. ..

Większość ludzi żyje autorytetami, wyznaje i identyfikuje się z ich treściami. Świadomość takich osób     pozostaje na stałym poziomie tzw. uśpionym i przez życie przechodzą bez większego włożonego swojego wysiłku, ponieważ nic w sobie nie wypracowują. Decyzje takie są najczęściej nieświadome, a tym samym  osoby takie rezygnują z własnego sposobu rozumienia świata, swojej identyfikacji, samozadowolenia, żyją czyimś życiem, za kotarą i „boją się pokazać i robić to co lubią”.

Życie powinno być oparte na własnym doświadczeniu, a nie na przekonaniach innych osób. Doświadczenia, porażki i sukcesy kształtują nas takimi jakimi chcemy się stać i BYĆ.  Obserwuj się, rozwijaj,  a nie stawaj się niezadowolonym obserwatorem, krytykiem czy marionetką! Nie trać energii na krytykę, każdy ma prawo być inny, skupiaj się na sobie, swoim rozwoju i broń tego czego pragniesz, podążaj za marzeniami i wytyczonym celem. To co widzisz w siebie za negatywne, wyrzuć to i nie podążaj za swoimi nawykami…. Wiem, dużo potrzeba na to siły, samozaparcia , konsekwencji i samokontroli !

Głębokie, pozytywne  relacje z innymi , zaufanie do nich, to wyjątkowa umiejętność, którą można zdobyć tylko wtedy, gdy Ty SAM obdarzysz zaufaniem siebie, a więc ..

 • dbaj o własny rozwój,
 • ufaj sobie,
 • zdobywaj doświadczenia,
 • kontroluj się,
 • znajdź czas na rozmowę ze sobą – raz na tydzień obowiązkowo!
 • odżywiaj swój mózg tym co pozytywne,
 • unikaj negatywnych ludzi i scen, które marnują czas i nic nie wnoszą,
 • skup się na budowaniu trwałych i głębokich relacji z najbliższymi, to one dają nam siłę do działania,
 • bądź elastyczny, podążaj za falą…,
 • nie zamartwiaj się rzeczami, których nie ma, lub na które, absolutnie nie masz wpływu!
 • no i najważniejsza sprawa MIŁOŚĆ do ludzi i do pasji, którą rozwijasz..

Moment w którym jesteś TU i Teraz wymaga zastanowienia się, czego oczekujesz, gdzie jesteś i jakie chcesz wprowadzić zmiany. Popracuj nad swoimi NAWYKAMI.. Pamiętaj nic nie musisz , tylko możesz!

Poprawa Jakości Życia

Jakość naszego życia zależy oczywiście od nas samych, jak jesteś niezadowolony z dotychczasowego życia, nie ma co w tym tkwić ! Życie polega na akceptacji tego co masz i sile zaangażowania w swój rozwój, pozytywne myślenie, samokontrola, działanie i elastyczność życiowa. Jest rozwiązanie:

Zmień swoje myślenie, a zmienisz swoje przeznaczenie.  

Najważniejsze jest to, aby wykorzystać swój potencjał, robić to co kochasz, dążyć do celu i być spełnionym. Rozwijać możemy się w wielu obszarach, musimy być autentycznymi wobec siebie i wobec innych. Nie nakręcaj się, więcej i więcej, rób co kochasz i bądź w tym dobry. Jakość życia ma swoje oblicza w różnym wieku. Na każdym poziomie musi być akceptacja siebie samego. Bądź szczęśliwy, nie porównuj i nie oceniaj, bądź sobą w sobie, wtedy będziesz szczęśliwy.

Zapobieganie powstawania chorób

 • odpowiednia dieta i sposób odżywiania, styl życia i środowisko,
 • aktywność fizyczna,
 • rozwój osobisty, samorealizacja,
 • zdrowie emocjonalne,
 • sen,
 • przyjaźń, miłość,

Leczenie chorób

Za nim podejmiemy decyzje o leczeniu lekami farmakologicznymi, zastanów się, czy wszystko dałeś od siebie, aby temu zapobiec. Każdy czas jest dobry, aby zastosować medycynę naturalną, pod kontrolą osoby, która ma doświadczenie i odpowiednie wykształcenie w tym kierunku.

 

 

Iwona Andrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

www_ikona

Nasze serwisy

Szukaj na stronie